Board of Governors - Members

Jennifer Adams
Chair of the Board of Governors
End of mandate: 2024-06-30

François Guimont
Vice Chair of the Board of Governors
Former Deputy Minister of Public Safety Canada
Appointed by the University of Ottawa
Enf of mandate: 2023-06-30

Omar Abouzaher
Regional Vice-President, BMO Bank of Montreal
Appointed by the Board of Governors
End of mandate: 2022-06-30

Alex Beraskow
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2024-06-30

Pierre Cyr
Appointed by the Alumni Association
End of mandate: 2024-06-30

Christine Dallaire
Appointed by the Senate
End of mandate: 2024-02-26

Jacques Frémont
President and Vice-Chancellor
Appointed by the Board of Governors
End of mandate: 2026-06-30

Joe Geurts
Consultant
Business/Capital Planning and Construction Management
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Stéphane Giguère
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2022-06-30

Justine Hendricks
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2022-06-30

Paul Hindo
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2023-06-30

Doreen Hume
Appointed by Saint Paul University
End of mandate: 2023-06-30

André Juneau
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Anna Keller
Canadian Commercial Corporation
Senior Legal Counsel
Appointed by the Government of Ontario
End of mandate: 2025-03-25

Nomi Claire Lazar
Professor, Faculty of Social Sciences
Appointed by the Board following election of professors
End of Mandate: 2024-06-30

Joanne Lefebvre
Former President/CEO - Regroupement des gens d'affaires de la Capitale nationale (RGA)
Appointed by Saint-Paul University
End of mandate: 2023-06-30

Hannan Mohamud
Undergraduate Student
Appointed by the Board after election by undergraduate students
End of mandate: 2023-04-30

Deanna Monaghan
Partner, Market Leader, Ernst &Young
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2023-06-30

Donatille Mujawamariya
Faculty of Education
Appointed by the Board following election of professors
End of mandate: 2022-06-30

Philip Murphy
Appointed by the Government of Ontario
End of mandate: 2024-03-24

Norm Odjick
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Jacynthe Pouliot
Appointed by the Board following election of support staff
End of mandate: 2022-06-30

François-Éric Racicot
Professor
Telfer School of Management
End of mandate: 2023-01-22

Alexander Steeves
Graduate Student
Appointed by the Board after election by graduate students
End of mandate: 2023-04-30

Hartley Stern
Appointed by the University of Ottawa
End of mandate: 2024-06-30

Jessica Tchida
Undergraduate Student
Appointed by the Board after election by undergraduate students
End of mandate: 2024-04-30

Lucie Tedesco
Appointed by the University St-Paul
End of mandate: 2022-06-30

Shaunt Tokmakjian
Legal Counsel, Compliance and Privacy Officer - Canaccede Financial Group
Appointed by the Alumni Association
End of mandate: 2023-06-30

Gina Wilson
Deputy Minister of Women and Gender Equality and Youth
End of mandate: 2024-06-30

 

J. Richard Bertrand

Kathryn Butler Malette

Pierre Camu

Denis Desautels

Robert Giroux

Grete Hale

Gilles D. Hurteau

Huguette Labelle

 

Annick Bergeron
Secretary-General
Non member

Anne Bauer
Chief of Staff 
Office of the Secretary-General
Non member

Catherine Schweizer
Governance Officer
Office of the Secretary-General
Non member